Atrakcje turystyczne Dębek i okolic

Dębki to dawna osada rybacka i letnisko nadmorskie położone 5 km na północ od Żarnowca, u ujścia rzeki Piaśnicy do Bałtyku. Jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych nad Bałtykiem w woj. pomorskim.

W 1279 Dębki weszły w skład uposażenia klasztoru cysterek w Żarnowcu, a po sekularyzacji zakonu (1772) stały się własnością skarbu pruskiego. Z czasem tutejsze grunty przeszły na własność rodzin rybackich. W okresie międzywojennym Dębki były najdalej na zachód wysuniętą miejscowością polskiego wybrzeża. W okresie tym wieś stała się modną wśród intelektualnych Wielkopolski miejscowością wypoczynkową. Dynamiczny rozwój Dębek nastąpił w latach 90. XX wieku.

Dębki to miejscowość, której nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli tych terenów w wieku XVIII – Dębków. Maciej Dębek otrzymał kawałek ziemi w okolicach ujścia Piaśnicy od benedyktynek z Żarnowca, z dóbr klasztoru. W dwudziestoleciu międzywojennym Dębki były najdalej na zachód wysuniętą miejscowością polskiego Wybrzeża. Granica polsko-niemiecka przebiegała na rzece Piaśnicy, która ma tu swoje (prawie co roku inne) ujście do morza. Dębki już przed wojna były modnym kąpieliskiem. Przyjeżdżali tu głównie intelektualiści z Wielkopolski (wielu z nich zakup działki w Dębkach traktowało jako deklarację patriotyzmu). Był tu gen. Józef Haller, gen. Kazimierz Sosnowski, również harcerze co roku rozbijali tu obozy.

Dziś Dębki to miejsce chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi. Piękna, szeroka, piaszczysta plaża, do której trzeba dojść około 5 minut przez las, to jeden z głównych atutów tej miejscowości. Plaża jest położona równolegle do głównego deptaka Dębek – ul. Spacerowej. Najbardziej popularny odcinek plaży to ujście Piaśnicy do morza. Czysta woda wypływa zapiaszczonym, płytkim ujściem do Bałtyku. Raj dla dzieci.

W Dębkach, dla amatorów, dostępna jest ryba prosto z Bałtyku. Trzeba tylko skoro świt (najlepiej o 4. rano) ustawić się po nią w kolejce do kutra.

Dębki są położone na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, zatem wokół pełno jest pięknej przyrody. Jeśli Wasze dzieci (a także i Wy) będą miały dość plażowania, to możecie wybrać się na przyrodniczy spacer do pobliskiego rezerwatu Piaśnickie Łąki albo spłynąć rzeką Piaśnicą do morza. Atrakcji dziecięcych na miejscu nie ma zbyt wiele, ale z Dębek jest blisko do Łeby, w której jest  i park dinozaurów, i park linowy, i wyrzutnia rakiet, i niesamowite ruchome wydmy.

Dębki są doskonałą bazą wypadową do pobliskich miejscowości pełnych atrakcji. Nawet podczas niedługiego pobytu możemy poznać piękne Kaszuby.

Wśród atrakcji znajdziemy latarnie morskie (Rozewie, Stilo), muzea (skanseny w Klukach i Nadolu), przyrodę (rezerwat Bielawskie Błota, fokarium w Helu). Możemy też pokusić się o wyprawę do Trójmiasta, które oferuje wiele ciekawych atrakcji dla dzieci (m.in. zoo w Oliwie, ORP „Błyskawica” w Gdyni, Akwarium czy Eksperymentarium gdyńskie).