Bon turystyczny w 2024r.

Utworzono: 19-03-2024

Najnowsze doniesienia o bonie turystycznym na rok 2024 nie pozostawiają złudzeń - nie będzie powrotu do dotychczasowego wsparcia. Jednakże, władze zapowiadają wprowadzenie nowego bonu, który obejmie różne grupy osób, włączając w to także seniorów.

Bon turystyczny, który był wsparciem dla polskiej turystyki oraz stymulował rodaków do spędzania urlopów w kraju, okazał się nieocenionym narzędziem, szczególnie w czasach pandemii. Polacy zostawiając pieniądze w naszej gospodarce, nie tylko wspierali lokalny sektor turystyczny, ale także pomagali w odbudowie po kryzysie spowodowanym przez Covid-19.

Polski Bon Turystyczny, wprowadzony w sierpniu 2020 roku, zyskał uznanie jako środek redukcji kosztów urlopu dla rodzin oraz jako instrument wsparcia dla krajowej branży turystycznej. Bon w wysokości 500 zł na każde dziecko w rodzinie umożliwiał finansowanie usług hotelarskich oraz udział w imprezach turystycznych aż do wiosny 2023 roku.

Czy bon turystyczny wróci w 2024 roku? 

Rząd dotąd nie podjął ostatecznej decyzji. Dziennik "Fakt" przypomina, że w ubiegłym roku mówiono o możliwej nowej formie bonu turystycznego, sięgającej nawet 1000 zł na dziecko, pod warunkiem wstrzymania wypłaty świadczenia 500 plus w czasie korzystania z bonu.

Chociaż nie ma jeszcze konkretnych ustaleń, Ministerstwo Sportu i Turystyki zapowiada podejmowanie analiz dotyczących różnych form wsparcia rozwoju turystyki krajowej. Istnieje także zobowiązanie do promowania turystyki, zwłaszcza wśród seniorów, osób niepełnosprawnych oraz młodzieży.

Bon turystyczny okazał się skutecznym narzędziem wsparcia. Do marca 2023 roku Polacy wydali z bonu turystycznego 3,2 mld złotych, co stanowiło znaczną część środków dostępnych w programie. Wsparcie było wykorzystywane głównie na usługi hotelarskie, imprezy turystyczne oraz inne usługi związane z podróżowaniem. Regiony turystyczne, takie jak Małopolska i obszary nadmorskie, cieszyły się szczególnym zainteresowaniem bonem, z korzyścią także dla miejscowych przedsiębiorców.